27 Haziran 2010 Pazar

Sinekleri Çekmeyin

Bazılarımıza sinekler daha çok musallat olur. Nasıl kovarsan kov, ne yaparsan yap gelir seni bulurlar.. Neden onları hiç ısırmıyorlar da beni ısırıyor dedirtirler. BloombergHT'de haftasonları yayınlanan bir programda duyduğuma göre bunun sebebi de genetikmiş! 
Sineklerin sevdikleri genler varmış, ona sahip olan insanları ısırırken ayrı bir istek duyarlarmış... Bu bilgi gelecekte sineklerin ilgi duyduğu genlerimiz tespit edilerek, ilgi duymadıklarıyla değiştirilmeleri gibi bir şey için kullanabilir mi böylece sineklerle yayılan hastalıkları kontrol altına alınabilir mi? sorusu için  önemliymiş.

Bunu duyunca aklıma Arı Hastalıkları dersinde hocamızın söylediği şeyler aklıma geldi... Gelecekte en önemli hastalıklar vektörel hastalıklar olacakmış bunun sebebi de büyük ihtimal küresel ısınmayla alakalıymış. (Vektör: Hastalıkların taşınmasında ve bulaşmasında rolü olan omurgasız canlılar.Örneğin; sinekler, keneler, böcekler) Hocamız örnek olarak keneleri vermişti. Eskiden kışın kene görülmezken şimdi kışın bile keneye rastlayabilirmişiz. Bununla alakalı olarak KKKA vakaları artış göstermiş, bu bir işaretmiş anlayana... anlamayana davul zurna az :)

Eee peki ne yapacağız, hemen ilaçlara mı sarılacağız? İlaçlara alternatif olarak neler yapabiliriz?
Tabii ki hemen ilaçlara sarılmayacağız, çünkü önümüzde DDT örneği var. Bir zamanların amansız böcek öldürücüsü DDT'ye karşı böcekler dirençlerini çoktan kazandı bile... İlaçlama yapacaksakta kesinlikle uzman kişilerden yardım almalıyız...
Bazı sitelerde cep telefonları ve bilgisayarlar için bizim duyamadığımız ama sineklerin duyabildiği sesler çıkararak sinek kovan programlardan bahsediliyor, denemedim ama kulağa mantıklı geliyorlar. Sinek kovan lambalar da geceleri faydalı olabilir.
Ya daaa... Kaynamış suyun içine, bir iki tane çizik attığınız yeşil olgunlaşmamış cevizlerden atarak 4 metre çapındaki bir alanda haşerelerden özellikle sineklerden korunabilirsiniz * :)
Kurutulmuş ceviz yapraklarını tütsü yaparakta korunabilirsiniz. Ben nerden bulayım şimdi yeşil cevizi, ceviz yaprağını dersenir bunun yerine keskin kokulu başka bitkiler de olabilir ya da tütsüleri * :)
Galiba tütsü yaptığınızda böcekler dumandan dolayı yangın var sanıyorlar ve oradan kaçıyorlar. Böylece sizde kapı pencere açık bir şekilde rahat rahat balkonunuzda oturabiliyorsunuz :D Acaba sigarada tütsü yerine bu işi görebilir mi :D Hem o zehirli :P Bi' dahaki sefere ona dikkat edelim artık :)


Bu yazıyı yazmak için etrafa göz atarken rastladığım şu siteden ceviz yaprağının daha başka nasıl, ne amaçlarla kullanılacağına bakabilirsiniz: Ceviz Yaprağı
Ayrıca şu siteden de haşereler hakkında bilgi edinebilirsiniz : Haşere İlaçlama


Bunlardan "haşere ilaçlama" diye link verdiğim yerden derlediğim, hangi sinek hangi hastalıkları bulaştırır, sorusunun cevabı :

KARASİNEK: hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, kolera, dizanteri, verem, akut kanlı ishal gibi tehlikeli hastalıkları bize bulaştırır.

SİVRİSİNEK: kan emen bir haşere olduğundan insanlara hastalık taşır. Sivrisinek fil hastalığı, ateşli hastalık, sarıhumma, cilt hastalıkları, beyin iltihabı, Nil humması, grip virüsü gibi hastalıkları insanlara bulaştırır.


BİT: Tifüs, humma, deri döküntüleri, iltihaplı ve lezyonlu lekeler bitle bulaşan bulgulardır. Bit hasta ve yaşlı hayvanlarda ölüme ve halsizliğe neden olur. Bit insandan insana ve hayvandan hayvana geçtiğinden bulaşıcı hastalıklar geçirebilir. 

KENE: Kırım-Kongo keneden insana bunlaşan öldürücü bir hastalıktır. Hemen tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlar verir. Kırım-kongodan sonra hayvanlarda baberioz hastalığı ve anaplazmoz adı verilen hastalıkların da keneden bulaştığı ortaya çıkmıştır. (bu konuda söyleyecek bir iki sözüm daha var galiba :-P )

(not. * ve * bu ikisini keneler içinde deneyebilirsiniz bence. )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder