17 Eylül 2009 Perşembe

Sairin İntikamı Fena Oldu!

Şairler meclisinde okunan şiire "lastik gibi nereye çeksen uzuyor" diyen Gül Ahmet'in bu sözüne içerleyen bir şairin kan donduran intikam planı !

Gül Ahmet'in yaptırdığı çeşmede "Gel Kil(çamur) Ahmet çeşmesinden iç kilâb-asa(köpekler gibi) suyu" mısrasını görenlerin çeşmeden su içmeden uzaklaştığı haberleri üzerine, bu rezaleti araştırmaya karar veren V.A.H.A(vişneağacı haber acansı) muhabirlerini şok bir intikam planı karşıladı.

V.A.H.A muhabirleri öncelikle Gül Ahmet'e neden böyle bir mısrayı çeşmesine yazdırdığını sizler için sordu.Gül Ahmet bu iddiaların asılsız olduğunu, orada "Gel Gül Ahmet çeşmesinden iç gülâb-asa(gülsuyu gibi) suyu" yazdığını iddia etti.

Gül Ahmet neden sinir krizi geçirdi?
İspat için çeşmeye giden Gül Ahmet, mahalle sakinlerinden bazılarının mısrayı "Gel Kel Ahmet çeşmesinden iç gilâb-asa suyu" şeklinde okuduğunu duyunca sinir krizine girdi. Şaşkınlıktan ne yapacağını bilmeyen muhabirlerimize ve tehditler okuyan Gül Ahmet'e; "Ayılana gazoz, bayılana limon" diyerek müdahale eden çarşı esnafı, birer limonata ikram etti. Biraz olsun sakinleşen Gül Ahmet, bu mısrayı yazdırdığı şaire tazminat davası açacağını, bunun bedelini ödeteceğini söyledi.

Gül Ahmet'in büyük gafı!

Muhabirlerimizle beraber şairin evine giden Gül Ahmet'i, şair büyük bir nezaketle karşıladı. Acı kahvelerimizi yudumlarken şair çeşme hakkında merak edilenleri ve fazlasını anlattı. Bu sırada ortaya çıkan akıl almaz intikam planı ise başta Gül Ahmet olmak üzere tüm dinleyenlerin ağzını açık bıraktı!

Ve İşte Şairin ağzından akıllara zarar intikam planı:

"Ara sıra bizim muhteremlerle şairler meclisinde buluşuruz.Orada şiirler okur, eğleniriz. Bu şair meclislerinden birinde "Gül Ahmet" de vardı. Şiirlerimizi okuduktan sonra Gül Ahmet'in "Bu şairlerin sözleri de lastik gibi, nereye çeksen uzuyor." dediğini duyduk. Bu bize çok dokundu, çok içerledik. İşte o vakit Gül Ahmet'e bir ders vermeli dedim, fırsat kollamaya başladım. Bir gün beklediğim fırsat ayağıma geldi; Gül Ahmet çeşmesine tarih düşürecekmiş! dediler. Elleri, kolları sıvadım bir kıt'a yazdım. O da çok beğendi ve çeşmesine yazdırdı. Çeşmenin üstünde "Gel Gül Ahmet çeşmesinden iç gülâb-asa suyu" yazıyor. Bu mısranın ecbet hesabındaki karşılığı 910 yani miladi 1505 yılıdır. Bu tam da Gül Ahmet'in istediği şeydi. Gül Ahmet'in yanlışı yoktur. Yalnız, diğer türlü okuyanların, gülü; kil, kül, kel diye okuyanların, da yanlışı yoktur. Bu Osmanlıca'nın biz şairlere sağladığı bir zenginliktir. Ben de bunu kullandım, malum biz şairlerin sözleri lastik gibidir!"  dedi.

Bu sözler üzerine yaptığı gafı anlayan Gül Ahmet, şairden özür diledi; bu sanat önünde eğildi. Çeşme başında savurduğu tehditlerden dolayı yüzü kızaran Gül Ahmet, dava açmaktan vazgeçtiğini açıkladı. (V.A.H.A)

1 yorum:

  1. osmanlıca yazı dilinden kaynaklanan eski bir deyim:
    "Bir nokta gözü kör eder!"
    Yani osmanlıca harflerle göz yazarken son harfin üstündeki noktayı unutursan o kelime "kör" diye okunur.
    Bu arada bayramın kutlu olsun.

    YanıtlaSil