8 Eylül 2009 Salı

Arpali Bugdayli Olsun

Ablamın düğünü sayesinde, öğrendiğime göre bizim oralarda, gelinle damat evlerine girerken üstlerine "buğday, arpa ve mısır" atılırmış.Her ne kadar biz bu geleneği uygulamasakta "Nerden geliyor bu gelenek, neden buğday, arpa, mısır?" derken Hatay'da bir teyze tüm merakımı giderdi.

Buğday ve arpa, bereketi; mısır ise bu mutluluğa eşlik eden konuklara iyilik temmennisini temsil edermiş.( Bu geleneğin sonucunda "darısı başına" deyimi çıktı galiba :) Çünkü bizim oralarda mısıra "darı" da denir. [Darı Nedir?] ) Çocuklar, mutluluğun bereketi kabul edildiğinden, buğday ve arpa, çocukları da temsil edermiş.Yani birisi size "Arpalı buğdalı olsun" dediğinde, hem kızın hem oğlun olsun, demek istermiş :) Arpa derken kız, buğday derken erkek çocuk kast edilirmiş.

Bunu duyar duymaz aklıma Eski Mısır :) geldi. Arpa neden kızı, buğday neden erkeği temsil ediyor sorusunu çözer gibi oldum sanki :) Buğdayın, arpadan daha değerli olmasından; erkeklerin kızlardan daha üstün tutulması, istenilir olmasından da kaynaklanıyor olabilir ama bence az sonra anlatacaklarımla da bir alakası var. (Sanki biraz karışık oldu cümle? ) Uzatmadan başlayayım anlatmaya ...

Eski Mısır'da gebelik testinde ve hatta ceninin cinsiyetini belirlemede "arpa ve buğday" kullanılıyormuş. Düşünün adamlar bundan kaç zaman önce daha gebeliğin başlangıcında çocuğun cinsiyetini belirleyebiliyormuş :) Bizim gibi tatlı yersen erkek; ekşi yersen kız olur,değil yani... Peki bu iş nasıl oluyormuş?

Hamile olduğundan şüphe eden kadın ve hamile olmadığı bilinen bir kadın, kendileri için birer arpa, birer buğday torbası hazırlayıp, sabahları kendi torbalarını idrarlarıyla suluyorlarmış. Eğer hamile olduğundan şüphe eden kadının tahıl torbaları, hamile olmayan kadınınkinden önce çimlenirse; kadının hamile olduğu anlaşılıyormuş. Yok iki kadının torbaları da aynı zamanda çimlenirse gebeliğin olmadığı anlaşılıyormuş.
Bebeğin cinsiyetini belirlemeye gelince, hamile kadının torbalarından, buğday önce çimlenirse, bebek erkek; arpa önce çimlenirse, bebek kız demekmiş. Tüm bu olayların gerçekleşmesinin ardındaki giz ise tabi ki hormonlar :)
Hamilelikte birçok hormon görev aldığından, idrarla atılan hormon miktarı da daha çok oluyor; arpalar buğdaylarda doğal olarak daha çabuk çimleniyor. Bebeğin de hormonları olduğunu ve onun cinsiyetine göre salgılanan hormonları da düşündüğümüzde buğday ve arpanın neden farklı zamanlarda çimlendiklerini biraz olsun anlamış oluyoruz :) Bugün kullanılan gebelik testlerinin de mantığında hormonlar yatıyormuş. (Daha ayrıntılı bilgi: Eski Mısırda Gebelik Testi)

3 yorum:

  1. Eski Mısır'da gebelik testi çok ilginçmiş. İlk defa duydum. Bloglar sayesinde bak neler öğreniyoruz.

    YanıtlaSil
  2. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  3. çok ilginç gerçekten, teşekkürler paylaştığınız için ve E. Ali de haberdar ettiği için.

    YanıtlaSil