17 Kasım 2008 Pazartesi

Dikkatimi Cekti

Düzenleme:
Bu yazı yazıldıktan sonra üzerinden 2 sene geçmiş, uzun bir zaman. Fakat özellikle 2 numaralı maddede belirttiğim şey, ilgililerin de dikkatini çekmiş olacak ki, artık üniversitemizde yemekhane çıkışında içecek kutuları toplanıyor :) Uludağ Üniversitesi'ni tebrik ediyorum... Artık bilinçli bir nesil geliyor demek isterdim ama hala yerlerde su şişeleri, sigara izmaritleri durduyor ve geridönüşüm konusunda hala çok yetersisiz....(30 Eylül 2010)

  1)Bizim okul ne kadar kirli! Daha doğrusu okul değil de öğrenciler çok kirli...Yere hiç çekinmeden, yedikleri şeylerin kabuklarını, kirli mendillerini atabiliyorlar.Beni en çok üzen ve bu konunun dikkatimi çekmesini sağlayan ise mescidin durumu oldu.Mescidin abdest alınan yerlerinde daima ıslak mendiller, peçeteler bulunuyor! Onları oraya atanlar, abdet almaya gelen diğer kişilerin,  mescidi temiz tutmakla görevli kişilerin-ki sadece sabahları temizlemeye geliyorlar- bundan rahatsız olacağını, hiç düşünmüyorlar galiba! İnsan kendi pisliğini temizlerken bile iğreniyorken, nasıl oluyor da başkalarından kendi pisliklerini temizlemelerini bekliyorlar anlamıyorum.
    2) Biraz akılcı düşünülebilse üniversiteler, tam geri dönüşüm yapılacak yer, özellikle yemekhaneler. Neredeyse her yemeğin yanında verilen içeceklerin kutuları/şişeleri ya da en azından bardakları ayrı bir yerde toplanabilir.Ama bu dahiyâne fikir, bir benim aklıma geliyor demek ki dahaca yemekhanede çatal kaşıkların  toplandığı plastik seleler hariç birşey görmedim...Aaa kağıt toplamak amacıyla konulmuş ama içinde kağıttan başka herşey bulunan, üstünde bir ton kağıdı geri dönüştürerek doğaya ne kadar faydalı olacağımızı yazan karton kutuları unutmuşum.
    3)Aklıma gelmedi :D

3 yorum:

  1. Bunları yetkililere bildirmelisin Vişneciğim çok önemli çünkü özellikle geri dönüşüm meselesi. Şuan bir nevi israf oluyor o kutular.. Diğerleri içinse yorumum yok müslümanlık sadece namaz kılmak değildir çevresini temiz tutmayan müslümandan hayır gelmez bunu öğrenememiş olmalılar.. Yazık..

    YanıtlaSil
  2. Tembel milletiz vesselam. Aslında bu geri dönüşüm konusunda birileri başlatsa arkasından koşmayacak kimse yoktur. Bu sebeple tema vakfı vs gibi toplu yaşam alanlarına (iş yeri, okul, vs) ger. dönüşüm kutularını getirip belirli periyotta değiştiren kurumları sen arasan da okulunuza teklif götürseler ilgillilerin çağırması beklenmese belki de bu sorun çözülür ne dersin?

    YanıtlaSil
  3. Ama sevindirici şeyler de oluyor artık. Belediyeler falan evdeki geri dönüşecek şeyleri ayrı topluyorlar. Ama her yerde başlamadı sanırım bu olay. Bence çok güzel bir uygulama. Piller desen fazia. Karelidefterde 1646 yazmıştı bir yazısında. Hani satılan şu 1 ytl ye 10 tane falan çin malı piller var ya. İşte aslında onlar o ülkenin çok zehirli atıkları. Pil yapıp satıyorlar diğer ülkelere. Hem atıklardan kurtuluyorlar, hem o atıkları yok etme masraflarından ve külfetinden hem de para kazanıyorlar. Pil kutuları falan var artık. Umarım işe de yarıyorddur.

    YanıtlaSil