16 Ocak 2008 Çarşamba

Yaban arıları ve Van Gogh

Davranış biyologu Lars Chittka ve enstalasyon sanatçısı Julian Walker, resmedilmiş çiçeklerin böcek türlerine ilgi çekici gelip gelmediğini araştırmış.

Bunun için Vincent Van Gogh'un "Ayçiçekleri", Paul Gauguin'in "Çiçekli Vazo", Patrick Caufield'in "Toprak kaplar" ve Fernend Léger'in "Bira Bardaklı Natürmort" isimli tablolarından herbiri, gün ışığında dört dakika boyunca, daha önce hiç çiçek görmemiş, üç farklı kovandaki yabanarısı sürüsüne sunulmuş...

34 durumun 26'sında arılar çiçekli resimlerin etrafında toplanmış ve dört resim arasından en çok Van Gogh'un; en az ise Gauguin'in resmini tercih etmişler.Araştırmacılar bunun sebebini bizlerin sarı olarak, arılarınsa "arı yeşili" denen renk olarak görmelerinden ve Van Gogh'un resmindeki renklerin zıtlığından kaynaklandığını söylemiş.


( Ayçiçekleri Tablosu için Ekbilgi: 2001 yılında Daily Telegraph Vincent van Gogh'un 1987 yılında, bir Japon firmasına satılan 'Ayçiçekleri'nin sahte olduğu iddia etmiş.İtalyan gazetesine göre bu kopyanın sahibi de alelade bir 'taklitçi' değil, Paul Gauguin imiş.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder