2 Ocak 2008 Çarşamba

Ekidna-Dikenli Karınca Yiyen

Dünyada yaşan yumurtlayan memeli türüne sadece 2 tane örnek olduğunu söylemiştim.Bunlardan biri ornitorenk, diğeri ise ekidnaydı.Ekidnalarda Avustralyada yaşıyorlar ve aynı zamanda keseli memeli oluyorlar.En yakın akrabalarıysa ornitorenk..
Ekidnaya dikenli karınca yiyen de deniyor.Çünkü karınca ve solucan gibi şeylerle besleniyor.Fakat kirpi gibi dikenleri var ve ağızları gaga şeklinde :)
Üzüm büyüklüğünde krem rengi ve yumuşak yumurtalarını yumurtladıktan sonra keselerine koyuyorlar.10 gün sonra yumurtadan çıkan yavru bir yıl sonra yetişkin bir ekidne oluyor ve annesinden ayrılıyor :)
Uzun gagalı ve kısa gagalı olmak üzere 2 çeşitler varmış.Daha ayrıntılı bilgi:Wikipedi

4 yorum:

 1. Süpersin ben bu hayvanı şahsen bilmiyordum :)

  YanıtlaSil
 2. Kısa gagalı ekidna.Yumurtlayan bir memeli. Memeliler için de yalnız Monotremata üyeleri yumurta bırakır. Bu hayvanlar kıl ve süte sahiptir; fakat meme uçları yoktur."

  "Atasal sürüngen karakterleri ve memelilerin türemiş karakterlerinin karışımı yumurtlayan memelilerin, memeli soyundan çok erken evrede dallanmış olan bir gruptan türediklerini akla getirmektedir. Bugün yumurtlayan memeliler sadece Avustralya ve Yeni Gine'de bulunmaktadır."


  *Campbell - Reece Biyoloji Sayfa 703 ...

  YanıtlaSil
 3. bu hayvanlarda iç döllenme mi oluyor dış döllenme mi?

  YanıtlaSil
 4. Bu hayvanlarda iç döllenme oluyor. Haziran-Ağustos aylarında erkekle çiftleşen dişi 3-4 hafta sonra yumurtluyor ve onu kesesine koyuyor. 10 gün sonra yumurtadan çıkıyor yavru ve gelişmesini kese devam ettiriyor.

  Sanırım daha iyi anlaman için tavuklar örnek olabilir. Onlarda yumurtluyor ama döllenmeleri dışarda olmuyor, bu da aynı onun gibi. (Yalnız tavuklar geçici olarak spermleri depo edebiliyorlar, bu yüzden sanki tavuklar çiftleşmeden yumurtluyormuş gibi sanılabilir. Gerçi tavuğun yumurtladiğı her yumurta döllü değildir, yediğimiz yumurtalar dölsüz yumurtalardır, civciv çıkmaz onlardan. Döllü yumurta olabilmesi için tavuğun yanında mutlaka horoz olmalıdır.)
  Dış döllenme daha çok suda yaşayan ve bir defada çok fazla yumurtlayan hayvanlarda oluyor. Ekidnalar bir defada bir tane yumurtluyor, nadiren 2 ya da 3 tane. Ve çiftleşmeden yavru anneyi bırakana kadar geçen süre yaklaşık 1,5-2 sene.

  YanıtlaSil