29 Ekim 2007 Pazartesi

Hepsi Senin Yüzünden..

+...Hepsi senin yüzünden...
- ..
+..Kes sesini..
-..
+...Hepsi senin yüzünden işte, hepsii...
Böyle diyordu, otobüsteki demire tutunmuş kolları arasındaki kadına..
Bu yüzden dikkatimi çekmişti bu çift.İkisi de ellili yaşlardaydı.Adamın yeşile çalan kahverengi gözleri, kırışmış yanık teninin arasından hala genç fakat umutsuz bakıyordu, bir sitemin izini taşıyordu.Uzaklarda, çok uzaklarda kalmış bir hayale bakar bakıyordu, bu gözler...Başında çok az kişide rastlayacağımız türden bir kasket vardı.Adamın kahverengiyle yeşil arasında bir renkteki takım elbisesinin omuzları düşmüş, zayıf bedeni ceketin içine gömülmüştü.Kısa boylu, zayıf kadınını korumak istermiş gibi onu kollarının arasında tutarak otobüsün demirine sıkıca sarılmıştı.Otobüs sarsıldıkça daha sıkı sarılıyordu demire.Arada tekrar ediyordu:
+...Hepsi senin yüzünden...
Kadın bu sözlere karşılık birşeyler mırıldanıyordu, onu ne adam anlıyordu, ne ben ne de bir başkası..Onu kimse anlayamazdı, o doğunun kadınıydı, zor işler kadınıydı.Hem bizdendi hem de bir o kadar bize yabancıydı...O farklı birşeydi...Flu renkli başörtüsünü, burnunu üstüne kadar örtmüştü. Sadece gözleri görünüyordu, bal rengi gözleri...Otobüsteki diğer insanlar ona nefret eder gibi bakıyorlardı.Gözleriyle onu dışlıyorlardı.Ya yanındaki adam?Onun diğer insanlardan farkı neydi ki??
Adam, şimdi kadının demire tutunmuş pamuk ellerini, ellerinin arasında tutuyordu.Yakındı ona, öyle görünüyordu ama değildi.Adam da her hareketiyle, her sözüyle; aslında dışlıyordu kadını."Sen bana layık, değilsin" diyordu, her hareketiyle.Oysa kadın bunca yıllık hayatını ona harcamıştı, hep onu memnun etmek için çabalamıştı.Sonuç neydi, hüsran, hezimet. Başaramamıştı işte, başaramamıştı adamının kalbine girmeyi.Ve işte böyle diyordu, ona..
+...Hepsi senin yüzünden...
- ..
+..Kes sesini..
-..
+...Hepsi senin yüzünden işte, hepsii...

2 yorum:

 1. Yazın akıcı, canlı bir tarzda okuyucuyu bağlıyor. Hissedilmesi gerekeni tam yansıtabilmişsin.
  Bence, eğer yazmaya okumaya devam edersen ilerde psikolojik roman türü eserler verebilirsin.
  Bu türdeki bir yazarımız romancımız Oğuz Atay genç yaşta öldü. Tutunamayanlar adlı psikolojik tür romanı meşhurdur.
  Daha eskilerden Peyami Safa var.
  Bunları okumanı, tarzlarını dikkatle incelemeni tavsiye ederim.
  Kısacası yazını çok beğendim çok değerli buldum.

  YanıtlaSil
 2. Güzel yorumu için sağ ol.Peyami Safa beğenerek okuduğum bir yazardır.Oğuz Atay'dan Doğancan da bahsetmişti, onu da okumayı düşünüyorum ama dahaca fırsat bulamadım.
  Kısmetse hepsi olur..

  YanıtlaSil