5 Ekim 2007 Cuma

Sihirli Diziler

Bez Bebek
Selena
Acemi Cadı
Sihirli Annem
Tılsım Adası
En İyi arkadaşım..
Bunlar televizyonda bugünlerde belki de en fazla izlenen çocuk(!) dizileri..Tatlı Cadı, Sabrina vb. dizilerle evimize giren sihirli dünyalar, Türk yapımı dizilerle devam ettiriliyor.Hem de gına getirecek derecede!Bütün bu dizilerin ortak özellikleri; içinde bu dünyaya ait olmayan sihir yapabilen peri diye adlandırılan insan görünümünde ve insan hayatına uyum sağlamaya çalışan
varlıkların olması Ve iyi diye lanse edilen bu varlıkların bir de düşmanlarının yani kötülerin olması.
Bu dizilerde ne amaçlanıyor ve ne empoze edilmeye çalışılıyor anlamıyorum!
Bu dizilerin küçük çocuklara izletilmesini son derece sakıncalı buluyorum.Çocukların aklının bu yollarla yıkandığını düşünüyorum.
Bir zamanlar Pokemon adlı çizgi filmle beraber kendini pokemon sanan çocuklar oluşmuştu.Apartmanların üst katlarına çıkıp kendilerini atıyorlardı, uçabileceklerini sanıyorlardı.Şeker Kız Candy adlı çizgi film sayesinde de bir çok çocuk acı çekmenin bir ayrıcalık olduğunu sanıyordu.Sonuç olarakta psikolojileri bozuk kişiler (sadist ve mazohist) ortaya çıkıyordu. Onlar Candy karakterine özeniyorlardı!(Zaten bu Candy 7-8 yaşlarında bir kız gibi çizilmesine rağmen yaşadığı hayat 19-20 yaşındaki bir genç kızın hayatını anlatır gibiydi.Anne-babası olmadan minicik bir kız çocuğunun başından neler neler geçiyordu.Brezilya dizilerini aratmayan türden entrikalar...Başından o kadar bela geçmesine rağmen kızın uslanmayışı da kayda değer yani.)Çizgi filimlerin çocukları bu derece etkilediği düşünülürse, içinde gerçek insanların da olduğu bu dizilerin nasıl etkilediği üzerinde önemle durulmalı.Anne-babalar çocuklarına neyi izletecekleri konusunda daha titiz davranmalı.
Bu diziler iyi niyetle, çocuklara iyi-kötü ayrımını keskin çizgilerle belirtmek için yapılmış olsalar dahi; iyi kişilere de , kötü olarak lanse edilen kişinin hareketlerine karşı, normalde kötü diye nitelendirilecek roller veriliyor.Sonuç olarak iyi karakteri örnek alan çocuklar kötü bir şeyi, iyi diye algılıyorlar.Çünkü iyi karakter herşeyin en doğrusunu yapar! Sadece iyi karakterlerin örnek alınmadığı ihtimalini de işin içine katarsak ortaya çıkan tabloda iyi-kötü biribirine karışacaktır.Avrupa yakasındaki Selin karakteri kötü bir şeyi göstermek için oluşturulmuş olsada, onu örnek alan çok kişi çıkmıştır.Dizilerin kötü etkilerine en yakınımdan örnek; Selena adlı dizideki Kıvırcık karakterini örnek alan kuzenim. Annesine bir şeyler yaptırmak istediğinde aynı Kıvırcık gibi nefesini tutmakla annesini tehdit ediyor.(Kuzenim 8 yaşında, 2 sınıfa giden bir kız çocuğu.Çok kıskanç, öz abilerini annesinden kıskanıyor.Bazen bu dünyadan kopmuş gibi bakıyor, her sözün her hareketin arkasında bişeyler arıyor.Bu yüzden psikolojik tedavi görüyor.)Bu dizilerin kötü etkilerinden birisi de gökte gezen, uçan, her şeyden haberi olan bu kahramanların tanrı yerine konulmasıdır ki belkide en vahim durum budur.
Bu dizilerde, kurgu olarak masallar baz alınmaya çalışılmış gibi olsa da; olayların gerçek hayatla birebir eşleşmesi çocukların hayatı anlamasını zorlaştıracaktır.Bu dizilerle büyüyen çocukların, hayatın acı taraflarını görmezden gelmeye çalışmaları kötü niyetli kişiler tarafından bir numaralı hedef haline gelmelerine neden olacaktır.Yeni nesilin kolay kandırılabilen, aciz insancıklar olarak yetişmesini istemiyorsak bu dizilereacil olarak el atılmalı.

4 yorum:

 1. Size katılıyorum.Bu diziler çok sakıncalı.Gerçek hayattan çok uzak.Çocuklar,her istedikleri yapabileceklerini sanarak büyüyorlar.Halbuki hayat bazen çok acımasız olabilir.Çocuğun yaşına göre iyi de kötü de anlatılmalı.Aslında ben televizyonun çocuklardan olabildiğince uzak tutulması taraftarıyım.

  YanıtlaSil
 2. Evet, iyi fikir.
  Madonna bile çocuğuna, televizyonda ahlaka uygun olmayan şeyler olduğundan, televizyon izlettirmiyormuş.Haber programlarının bile şova dönüştüğü düşünülürse,bu fikir epey tutar.
  Fakat televizyon iyi bir amaçla icat edilmiştir.Titiz bir çalışma sonucunda çocuklara uygun olan programlar seçilip izletelebilir.

  YanıtlaSil
 3. hiçte bile bu diziler son derece iyiliği anlatan dizilerdir siz yanlış düşünüyorsunuz hepsi de birbirinden güzeldir sihirli annem acemi cadı selena bücür cadı ruhsar hayal ve gerçek tılsım adası kara inci kayıp prenses en iyi arkadaşım

  YanıtlaSil
 4. Bana kalırsa iyilik bu şekilde anlatılmaz
  çocukların dikkati iyilikten çok yukarıda denilen gibi sadece herşeyi bi anda oldurmak istiyorlar
  bu da gelişmekte olan bir çocuk için çok tehlikeli....

  YanıtlaSil