13 Eylül 2007 Perşembe

Şu Yalan Dünyada Yalan Olmak

Pembe yalan ve beyaz yalan..
pembe yalan belki de en çok söylenen yalan çeşididir.Çünkü genelde sevgiliye söylenir; beyaz yalansa anne babaya kısaca aileye diyelim.
Peki neden en çok yalan söylediklerimiz ailemiz ve sevgilimizdir? Neden onlara yalan söyleme ihtiyacı hissederiz? Onların üzülmesini istemediğimiz için mi? Yoksa doğruyu söylediğimizde kaybedeceğimizi düşündüğümüz için mi? Neyi kaybedeceğimiz için? Onları mı? Hayatla olan sınavımızı mı? Yalan söylediğimiz ortaya çıktığında kaybetmeyecek miyiz, Kimse üzülmeyecek mi? Yalan söylediğimizde peşinen kaybetmiyor muyuz? Doğrularımızı... Gerçeğimizi... Güvenilirliğimizi... Geleceğimizi... Kendimizi... Ahiretimizi...
Şimdi soruyorum:
-Bugüne kadar hiç yalan söylemedim diyeniniz var mı?
-Yok, dediğinizi duyar gibiyim.Ve ekliyorsunuz:
-Tabi ki de söyledik ama bizim yalanlarımız asla kuyruklu yalan olmadı, pembe-beyaz yalanlar söyledik biz; bizi zor durumdan kurtaran, başkalarını zor durumda bırakmayan...
Siz istermiydiniz sevdiğinizin, güvendiğinizin size yalan söylemesini; ne size ne de bir başkasına zararı dokunmasa da...
O zaman siz söyleyin yalanın rengi olur mu? Renkli de olsa sonuçta yalan, yalan değil midir? Size aldatıldığınız hissini vermiyor mu? Güveninizi sarsmıyor mu?
Evet, aslında siz de biliyorsunuz yalanın kötü birşey olduğunu, fakat yalanlarınıza kılıf arıyorsunuz. Yalanlarınıza da kendinize yaptığınız gibi makyaj yapıp, allı pullu ortalarda dolanmasına izin veriyorsunuz.
Yalnız dikkat edin, o allı pullu yalanlarınızı, kuyruklu yalanlarınızı, elinize yüzünüze bulaştırmayın. Siz de bir yalana inanıp, şu yalan dünyada, yalan olmayın.

1 yorum:

 1. -
  Yalancının mumu yatsıya kadar yanar
  İnsanın yalan söylememesi için dosdoğru, sapasağlam bir kişiliği olması gerekir. Bu da en başata iyi bir ana-baba eğitiminden kaynaklanır ancak. Kişi yalan söylemeyi bir alışkanlık haline getirmişse bu onun eğitiminden kaynaklanıyordur.
  Suç her ne kadar anne baba suçu olsa da, kişi bunları aşıp senin yazdığın gibi dosdoğru bir insan olmaya gayret etmelidir. Zor ama imkânsız değil.
  -

  YanıtlaSil