27 Eylül 2007 Perşembe

Hat Sanatında Vav Harfi

Blogcu kiremitin Taksim'de Sanat adlı yazısını görünce aklıma vav harfi geldi.Vav harfini hattatlar için önemli bir harf olduğunu bilirdim ama Ulucamii'yi gezerken bir kez daha dikkatimizi çekmişti.(En güzel vav harfinin Ulucamii'nin duvarlarındaki vav harfi olduğu tarzında rivayetler de var, belkide bunda dolayı etkilenmiştik.)
Vav harfinin neden önemli olduğuna gelelim şimdi:
Vav harfi ilk olarak Allah'ın Vahid ismini simgeler.(El-Vahid; Zatında, sıfatlarında, isim ve fiilerinde ortağı, benzeri ve dengi olmayan.) Sonra tevazu ve sadakat anlamları taşır.
Şekil olarak insanın secdedeki haline, ceninin anne karnındakine haline ve ceylan gözüne benzetilmiştir.
Ecbed hesabına göre vav harfi 6 rakamını temsil eder.Bu yönüyle imanın 6 şartını (Allah'a iman, Peygamberlere iman, Allah'ın kitaplarına iman, Ahiret gününe iman, Kaza ve kadere iman, Allah'ın meleklerine iman) işaret ettiği söylenir.Çifte vav'ın ise Allah lafzını işaret ettiği söylenir.( "Allah" kelimesi bir "Elif", iki "Lam" ve bir "He" ile yazılmaktadır.Bu harflerin ecbed hesabındaki değeri 66 dır.Arapça aslında "Hilal" kelimesinde bir "He", bir "Elif" ve iki tane "Lam" bulunmaktadır. Yani "Hilal" kelimesinin de ecbed hesabındaki değeri 66'dır.Her iki kelimeyi meydan getiren harflerin sadece yeri değişik olduğundan, rakamsal değerleri değişmediğinden aynı anlamı taşırlar; yani Allah'ı işaret ederler.İşte bu yüzden hilal İslamiyetin sembolu olmuştur.)
Ayrıca;


Vav : ibrani alfabesinin altıncı harfi.. eski ibranice de "w" olarak da kullanılmış, yeni (modern) ibranice de "v" harfi ve hala bazen de yine "vav" olarak kullanılmakta...
Sayısal değeri ise "6"... ingilizce "hook" yani "çengel"... gökyüzü ile toprağı birleştirici, ruh ile maddeyi birleştirici.. Yani tanrının birleştirici gücü, onun gökleri ile toprağı birbirine bağlayan kutsal çengeli...
VAV aynı zamanda insanın resmi... yahudi geleneğinde altı rakamının temsili...
=> insanın 6 günde yaradılışını
=> insanın 6 gün çalışmasını
=> Mashiach a gelmeden önce 6 milenyum geçmesini
=> insanın yaradılış numarası (yaratık/şeytan?) 666 olarak tanımlanması

şeklinde bir bilgi daha buldum. Yalnız araştırmama rağmen mashiach'ın ne olduğunu anlayamadım. 


Hat sanatının nasıl başladığını merak edenlere ise şu linki öneriyorum: Sanat yeri

2 yorum:

  1. Mashiach=Mesih

    Sevgiler.

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler efendim :)Bir şey dahaöğrenmiş olduk :)

    YanıtlaSil